21 lutego, 2024

Spora część Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Niektórzy pozostają na obczyźnie już na stałe, a inni chcą jedynie uzyskać dodatkowe dochody w okresie wakacyjnym czy urlopowym. Samodzielne znalezienie zatrudnienia może stanowić spore wyzwanie (szczególnie bez znajomości języka obcego). Sprawdź, jak podjąć współpracę z firmą zajmującą się organizacją wyjazdów do pracy za granicą.

Agencja pośrednictwa pracy w Holandii

Na terenie Polski działa sporo firm, które pomagają znaleźć zatrudnienie polskim pracownikom. Agencja pośrednictwa pracy w Holandii powinna dopasować rodzaj wykonywanych czynności do doświadczenia i umiejętności określonej osoby (w tym również stopnia znajomości języka niderlandzkiego czy angielskiego). Firma najczęściej zajmuje się także organizacją zakwaterowania i transportem do miejsca pracy. Współpraca powinna przebiegać na warunkach podpisanej umowy. Koniecznie należy zapoznać się ze wszystkimi jej podpunktami.

Czym kierować się przy wyborze agencji?

Podczas poszukiwań  firmy pośredniczącej w zatrudnianiu Polaków za granicą warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych pracowników na temat warunków pracy, wysokości obowiązujących stawek i zakwaterowania. Każda agencja, która działa legalnie na polskim rynku, musi posiadać stosowny certyfikat (można go sprawdzić na stronie Ministra Finansów lub w lokalnych urzędach pracy).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Niestety nadal dochodzi do oszustw i wyłudzania pieniędzy oraz niewolnictwa, dlatego trzeba być bardzo uważnym i korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych i polecanych przez innych agencji. Podczas pobytu w Holandii absolutnie nie należy oddawać komukolwiek własnych dokumentów (paszportu, dowodu osobistego). W razie jakichkolwiek problemów warto zwrócić się o pomoc do lokalnej policji lub polskiego konsulatu.