31 maja, 2023

Różne branże produkcyjne na przestrzeni lat wypracowały standardy mające na celu wytworzenie najwyższej jakości produktu. Należy do nich APQP. Choć powszechnie stosuje się je w motoryzacji, to cechują się uniwersalnością i z powodzeniem można je wykorzystać też w innych firmach. Czym są i jakie dają korzyści? Dowiedz się teraz.

Co to jest APQP?

Advanced Product Quality Planning, w skrócie właśnie APQP , to zbiór uniwersalnych norm i procedur mających zapewnić nieustanny wzrost jakości w produkcji. Został on opracowany przez General Motors we współpracy z Fordem i Chryslerem. Szybko jednak zwrócił na siebie uwagę także innych firm, również spoza branży motoryzacyjnej (w tym lotniczej, a nawet… ogrodniczej).

Jego cel był jasny – zapewnienie jednakowego standardu od projektowania konkretnych wyrobów po moment, gdy były one seryjnie produkowane. Dzięki temu sukcesywnie podwyższa się jakość produkcji i wyrobów. Obecnie obowiązuje 4 edycja, a normy te dodatkowo utrzymywane są przez AIAG.

W APQP wyróżnia się 5 faz:

  • planowania produktu i definiowania wymagań jakościowych,
  • projektowania i rozwoju produktu,
  • projektowania i rozwoju procesu,
  • walidacji wyrobu i procesu,
  • rozpoczęcia procesu produkcji, oceny i doskonalenia.

Jakie korzyści?

Wdrożenie tych norm wiąże się z korzyściami zarówno dla klienta, jak i wykonawcy. Wynika to m.in. z klarowności procedur i wymagań względem produktu. Dzięki temu proces wytwarzania nie pozostawia żadnych wątpliwości czy miejsca na interpretację, a dostarczone rozwiązania w pełni odpowiadają wymogom zamawiającego.

To sprawia, że główny wykonawca, zlecający część realizacji podwykonawcom, otrzymuje np. komponenty zgodne z konkretnymi standardami i może szybciej przygotować finalny produkt oraz wypuścić go na rynek. Co ważne, wdrożenie tych norm umożliwia też przejrzystą komunikację między stronami umowy. Normy pozwalają również wcześnie zidentyfikować i usunąć błędy – jeszcze na etapie projektowania. To z kolei wiąże się z licznymi oszczędnościami.

Jak je wdrożyć?

Wdrożenie tych norm wymaga wiedzy eksperckiej, jaką mają specjaliści od wdrożeń. Warto więc sięgnąć po wsparcie profesjonalistów, którzy przeprowadzą odpowiednie szkolenia i wskażą sposób wprowadzenia tych procedur oraz norm w codzienność firmy. Postaw więc na sprawdzonego i doświadczonego partnera – zadbaj o najwyższe standardy produkcji.