Co banki biorą pod uwagę, przyznając kredyty dla developerów?
Chcąc rozwinąć działalność deweloperską, trzeba mieć na nią odpowiednie środki. Większość przedsiębiorstw stara się wówczas o pożyczkę z banku, jednak aby ją otrzymać, muszą one spełnić szereg warunków i przedłożyć mnóstwo dokumentów. Chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się w dokumentacji, aby bank zechciał wesprzeć dany projekt? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!
Kto i na jakie cele może uzyskać kredyt deweloperski?
Banki przyznają kredyty dla developerów, którzy przekonali pracowników zajmujących się kredytowaniem, że są partnerami godnymi zaufania. Przedstawienie firmy we właściwym świetle jest częścią biznes planu, należącego do obowiązkowych pozycji wśród przedkładanych dokumentów. Pożyczkę można uzyskać na:
- budowę obiektów mieszkalnych, w tym bloków, osiedli i domów jednorodzinnych,
- budowę obiektów komercyjnych, np. biurowych czy usługowych,
- remont nieruchomości,
- prace wykończeniowe,
- adaptację budynku do określonego celu,
- zakup udziałów lub akcji w spółkach posiadających np. nieruchomości pod zabudowę.
Jakie dokumenty brane są pod uwagę przez banki kredytujące takie inwestycje?
Dokumentacja niezbędna przy staraniu się o kredyty dla deweloperów jest niezwykle obszerna, a firmy muszą spełnić wiele warunków. Oczywisty warunek, jaki przedsiębiorstwo musi spełnić, to wpisanie go do KRS i CEIDG, jak również posiadanie wkładu własnego, którym może też być działka pod inwestycję. Należy także przedstawić wspomniany już wcześniej biznes plan oraz wszystkie dokumenty wiążące się z samą realizacją budowy, czyli akt notarialny działki, pozwolenie na budowę, umowa z wykonawcą i wiele innych.
Co jeszcze analizują banki przed wydaniem decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku?
Analizie bankowej podlega nie tylko sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy, ale także jego powiązania osobowe i kapitałowe. Warto również pamiętać, że im większy wkład własny, tym mniejsze ryzyko dla banku. Należy też udokumentować wielkość przedsprzedaży potwierdzającej zainteresowanie inwestycją. Wielu deweloperów decyduje się na skorzystanie ze wsparcia firm konsultingowych, które zajmą się kompletowaniem wszystkich dokumentów i pomogą w negocjacjach z bankiem. Jeśli chcesz wystąpić z wnioskiem o kredyt, sprawdź na stronie, jak uzyskać fachową pomoc!