Do czego przydają się zbiorniki retencyjne?
Zasoby wód na Ziemi stale się zmniejszają, deszczy w niektórych regionach jest coraz mniej, co jest powodem coraz wyższych kosztów — samej wody pochodzącej z sieci, ale też żywności. W pewnym stopniu można sobie z tym radzić we własnym zakresie, korzystając z wody opadowej. Dowiedz się więcej na temat służących do jej zbierania zbiorników retencyjnych.
Zbiorniki retencyjne — komu się przydadzą?
Na zamontowanie na swej posesji dużych pojemników na wodę opadową, wkopanych w ziemię albo umieszczonych w miejscu, gdzie nikomu nie przeszkadzają, na przykład w ogrodzie, decyduje się coraz więcej osób. Jest to świetny sposób zwłaszcza na rozwiązanie kwestii podlewania upraw, czy to warzyw i owoców, czy kwiatów, a nawet trawnika. Marnowanie wody użytkowej z sieci na nawadnianie roślin jest zbędne i może być kosztowne, w dodatku deszczówka sprawdza się w tym znacznie lepiej, gdyż jest cieplejsza oraz miękka i wolna od niepożądanych substancji.
Nie oznacza to jednak, że zbiorniki retencyjne to dobre rozwiązanie tylko dla osób dysponujących ogrodem czy uprawami warzyw. Również kiedy nie ma się takich obszarów, a nawet trawnika, warto zbierać wodę deszczową, gdyż może ona posłużyć także do innych celów, jak spłukiwanie toalety czy nawet pranie. Poza tym montaż takiego zbiornika to dobry sposób na zapobieganie zalewaniu posesji w przypadku intensywnych opadów deszczu — a nie da się ukryć, że w Polsce coraz częściej okresy suszy przeplatają się właśnie z ulewami.
Szeroki wybór pojemników
Zbiorniki takie wykonywane są z różnych materiałów, jak tworzywa sztuczne czy beton, mogą też mieć dowolne rozmiary oraz kształty — nieraz nawet są estetyczne, nie trzeba zatem chować ich w odległym miejscu na posesji. Warto dobrze przemyśleć zwłaszcza wielkość zbiornika, by móc gromadzić w nim odpowiednią ilość wody.