Kiedy iść do poradni kardiologicznej, np. w Poznaniu?

Kiedy iść do poradni kardiologicznej, np. w Poznaniu?

Choroby układu krążenia mogą zaważyć na całym życiu człowieka. Pozornie nawet zdrowa osoba może zmagać się pewnymi wadami czy zmianami, wynikającymi np. z przeciążenia organizmu. Chcąc zadbać o swoje serce należy umówić się na wizytę do poradni kardiologicznej. Kiedy to bezwzględnie konieczne? Dowiedz się poniżej.

Objawy, w przypadku których powinieneś iść do kardiologa

Dolegliwości związane z układem krążenia przejawiają się w różny sposób. Najbardziej charakterystyczny jest ból w klatce piersiowej, umiejscowiony mniej więcej w jej centrum. Nie zawsze to oznacza, że problem będzie dotyczył serca, ale mieszcząca się np. w Poznaniu poradnia kardiologiczna albo potwierdzi, albo zaprzeczy obawom pacjenta, wskazując na potencjalne inne źródło.

Jednak to nie jedyny symptom, jaki powinien skłaniać do odwiedzenia kardiologa. Duszności, zadyszki i stałe zmęczenie mogą być objawami takich chorób, jak:

  • arytmia,
  • choroba wieńcowa,
  • niewydolność serca.

Jeśli zauważysz u siebie również kołatanie, wysoki lub bardzo niski puls, podwyższone ciśnienie tętnicze albo doszło do omdlenia – w takich przypadkach też należy umówić się do lekarza specjalisty.

Warto dodać, że są pewne objawy niekojarzące się jednoznacznie z chorobami serca, a którymi zajmuje się także poradnia kardiologiczna. Obrzęki nóg, dolegliwości ze strony nerek – jeśli się pojawiają, być może okaże się potrzebna wizyta u kardiologa.

Kiedy iść profilaktycznie?

Brak ww. symptomów nie oznacza jednak, że wizyta u takiego specjalisty nie będzie konieczna. Profilaktycznie warto udać się do lekarza w sytuacji, gdy blisko spokrewniona rodzina zmaga się z chorobami układu krążenia. Wybrane dolegliwości bowiem mogą być uwarunkowane genetycznie.

Do wizyty w poradni kardiologicznej powinien skłaniać też podeszły wiek. Organizm, w tym serce, z biegiem lat słabnie. Nawet jeśli dana osoba dbała o prawidłową dietę i codzienną dawkę ruchu to i tak od pewnego wieku powinna kontrolować stan tego narządu.

Przygotowanie do wizyty w poradni kardiologicznej

Jeśli to Twoja pierwsza wizyta w poradni kardiologicznej – zabierz ze sobą wcześniej wykonane badania morfologiczne. Jeśli kolejna – pamiętaj o wynikach z poprzedniego spotkania z lekarzem aby specjalista mógł je porównać z aktualną diagnostyką. Z pewnością też będzie chciał Ci zadać kilka pytań dotyczące stanu zdrowia i ogólnej kondycji.