23 września, 2023
Części do maszyn rolniczych — nowe, używane czy zamienniki?

Właściciele gospodarstw rolnych muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z serwisem i naprawą posiadanych pojazdów oraz sprzętów. To ważne, aby wszelkie usterki były usuwane na bieżąco w celu zachowania ciągłości pracy na roli. Czy wiesz, gdzie znaleźć wysokiej jakości podzespoły do maszyn rolniczych? Sprawdź już teraz!

Części oryginalne czy zamienniki?

Podjęcie decyzji o zakupie nowych lub używanych podzespołów zależne jest głównie od możliwości finansowych klienta. Najlepiej wybrać części do maszyn rolniczych, które są zalecane przez producenta, szczególnie gdy naprawa dotyczy stosunkowo niedawno nabytego sprzętu (m.in. kilkuletniego). Oczywiście nowe podzespoły wytrzymają znacznie dłużej niż używane, które przeszły regenerację. Na rynku dostępne są również zamienniki, które mogą okazać się dobrym, aczkolwiek jedynie tymczasowym rozwiązaniem. W tym przypadku najważniejsze, aby sprawdzić, skąd dokładnie pochodzą zamawiane komponenty oraz jakie są opinie na temat ich jakości i użyteczności. Szukanie dodatkowych oszczędności nie zawsze jest opłacalne, ponieważ mimo niższej ceny, wybierając nieoryginalne części, konieczna może być ich częsta wymiana.

Komu zlecić naprawę maszyny rolniczej?

W przeszłości większość właścicieli gospodarstw potrafiła samodzielnie przeprowadzić drobne naprawy użytkowanych pojazdów. Wynikało to głównie z prostoty ich budowy. Obecnie coraz więcej rolników dysponuje nowoczesnymi maszynami ze sporą ilością elektronicznych podzespołów, dlatego wszelkie usterki powinny być raczej zlecane doświadczonym mechanikom czy firmom zajmującym się serwisem (w ramach gwarancji lub dodatkowych usług pogwarancyjnych). Samodzielne majsterkowanie w tym przypadku może jedynie pogorszyć sytuację oraz wydłużyć czas naprawy. Warto także pamiętać o przeprowadzaniu regularnych przeglądów pojazdów i sprzętów rolniczych, aby na bieżąco sprawdzać i wymieniać zużyte komponenty.

Czym kierować się podczas wyboru dystrybutora części?

Bez względu na to, czy klient decyduje się na zakupy stacjonarne, czy złożenie zamówienia w sklepie online, powinien wcześniej sprawdzić ofertę danego sprzedawcy. Kluczowe są również opinie pochodzące od innych zamawiających na temat jakości obsługi, zgodności otrzymanych części oraz terminu dostarczenia artykułów. Jest to szczególnie ważne, gdy rolnik wybrał używane części lub zamienniki.