31 maja, 2023

Zdecydowana większość osób wyjeżdżających pierwszy raz w celach zarobkowych za granicę decyduje się na współpracę z firmą, która pośredniczy w kontaktach pomiędzy zagranicznym pracodawcą a polskim pracownikiem. W biurze ustalane są warunki zatrudnienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, czym głównie kierować się przy wyborze pośrednika.

Jak działają agencje pośrednictwa pracy?

W Polsce dostępnych jest wiele biur, w których obsługiwane są osoby planujące wyjazd do Holandii. Pracownicy agencji służą doradztwem w doborze odpowiedniej formy zatrudnienia z uwzględnieniem doświadczenia i umiejętności danej osoby, a także jej znajomości języka obcego. Dzięki współpracy obywatele Polski nie muszą samodzielnie organizować zakwaterowania oraz transportu do miejsca wykonywania pracy. Tego typu czynności są dosyć stresujące szczególnie dla osób, które do tej pory nie wyjeżdżały za granicę.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Wybór konkretnej agencji wcale nie należy do najłatwiejszych, ponieważ w Polsce działa sporo firm pośredniczących w szukaniu pracy za granicą. Na początek należy sprawdzić, czy biuro posiada wymagany certyfikat wydawany przez MF. Warto również przeczytać opinie dotychczasowych pracowników oraz znaleźć informacje na temat zagranicznego pracodawcy, do którego agencja pośrednictwa pracy w Holandii wysyła polskich obywateli. Obowiązkowo trzeba też zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy.

O czym pamiętać przed wyjazdem za granicę?

Polscy obywatele powinni pomyśleć o ubezpieczeniu obowiązującym na terenie UE. Ponadto warto zostawić bliskim dokładny adres i dane zagranicznego pracodawcy wraz z kopią paszportu oraz dowodu osobistego. Nawet jeśli firma nie wymaga znajomości języka niderlandzkiego, to dobrze wcześniej poznać choćby podstawowe zwroty, by nieco pewniej czuć się na obczyźnie.