
Metoda treningu na czczo w kolarstwie to przede wszystkim metoda, którą będziesz musiał spersonalizować w zależności od swojego metabolizmu. Każdy rowerzysta inaczej zareaguje na pustą jazdę, więc zawsze słuchaj swojego ciała. Jazda na rowerze na pusty żołądek to rodzaj treningu, który niesie ze sobą korzyści, ale także zagrożenia, których powinieneś być w pełni świadomy. Ponadto nie wszystkie przejażdżki lub rodzaje treningu są kompatybilne z jazdą na pusty żołądek.
Co rozumiemy pod pojęciem postu w przypadku cyklu?
Post oznacza niespożywanie pokarmów przez noc i pominięcie posiłku przed jazdą na rowerze, często śniadania. Podczas tego długiego okresu organizm ma niski poziom glikogenu i aktywuje utratę tłuszczu poprzez zasilanie swoich zasobów.
Uważaj, aby nie pomylić jazdy na pusty żołądek z jazdą na rowerze w stanie odwodnienia. W okresie postu można spożywać pokarmy płynne, takie jak woda, kawa lub herbata.
Jakie sesje rowerowe powinienem wykonywać na pusty żołądek?
Jazda na rowerze na pusty żołądek nie jest zalecana dla początkujących lub niedoświadczonych rowerzystów. W rzeczywistości zaleca się, abyś ćwiczył jazdę na rowerze na pusty żołądek na domowym trenażerze, aby zobaczyć, jak reaguje twoje ciało.
Głównym celem jazdy na czczo jest zmuszenie organizmu do wykorzystania rezerw tłuszczu. Dlatego trudniej jest jeździć na rowerze na pusty żołądek, ponieważ organizm będzie czerpał energię z zapasów tłuszczu. Sesje treningowe na pusty żołądek powinny więc mieć niską intensywność i przede wszystkim ograniczony czas trwania (1 do 1,5 godziny maksymalnie). Ważne jest, aby nie ćwiczyć ze zbyt dużą intensywnością, ponieważ poziom glikogenu będzie bardzo niski i organizm będzie miał problem z dostarczeniem potrzebnej energii. Idealną sesją będzie 1-godzinna jazda wytrzymałościowa na łatwym torze, aby pracować nad swoją prędkością bez wymuszania watów.
Jakie są korzyści z jazdy na rowerze na pusty żołądek?
Istnieje wiele korzyści z jazdy na rowerze na pusty żołądek. Po pierwsze, sesje rowerowe pozwolą Ci stracić tkankę tłuszczową, ponieważ organizm będzie czerpał energię bezpośrednio z niej. Jest to również świetny sposób, aby uruchomić swój metabolizm wcześnie rano i promować regenerację z tzw. łatwą sesją dla ciała. Jazda na pusty żołądek zmniejszy również poziom insuliny i wysoki poziom cukru we krwi. Dzięki temu poprawisz swoje wyniki sportowe.
Jakie są zagrożenia związane z jazdą na pusty żołądek?
Jazda na rowerze na pusty żołądek nie jest pozbawiona ryzyka, dlatego należy bardzo uważać na tego typu trening i nie nadużywać go. Po pierwsze, możesz stracić masę mięśniową, jeśli nie trenujesz z niską intensywnością. Jeśli organizm nie może już uzyskać energii z zapasów glikogenu lub tłuszczu, przejdzie prosto do masy mięśniowej. Może wtedy dojść do utraty mocy i konieczności ciągłej jazdy na niskich intensywnościach z bardzo wysoką kadencją pedałowania. Na koniec uważaj na hipoglikemię, zwaną zachciankami, która może zakończyć Twoją jazdę rowerem na czczo wcześniej niż się spodziewasz.
Jazda na rowerze na pusty żołądek, jak sam zrozumiałeś, nie może być improwizowana i wymaga bardzo dobrej znajomości swojego ciała. Nawet jeśli może cię przyciągnąć jego efekt spalania tłuszczu, trening na czczo może również wpłynąć na twoją siłę. Jest to sesja, która powinna być wykonywana w dość ograniczonych odstępach czasu dla kolarza amatora, aby nie wpływać zbyt mocno na poziom mocy i intensywności podczas sesji.