23 września, 2023
Na jakie obiekty przyznawane są kredyty dla developerów?

Firmy realizujące duże projekty deweloperskie potrzebują wsparcia na sfinansowanie różnych działań. Właściciele młodych przedsiębiorstw nie zawsze wiedzą, na jakie inwestycje mogą je otrzymać, jakie warunki muszą spełnić i kto może im pomóc w osiągnięciu celu. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj tekst zamieszczony poniżej!

Na jakie inwestycje firmy deweloperskie mogą otrzymać kredyty?

Przedsiębiorstwa takie mogą ubiegać się o pożyczki nie tylko na budowę lokali mieszkaniowych, w tym budynków jednorodzinnych i bloków mieszkalnych czy obiektów komercyjnych, ale również na wykończenie, remont lub adaptację danej nieruchomości. Banki przyznają także  kredyty dla developerów  pragnących zakupić udziały lub akcje innych firm, mających w posiadaniu nieruchomości nadające się pod zabudowę.

Czy uzyskanie takiego kredytu jest łatwe?

Chcąc ubiegać się o kredyt dla deweloperów należy spełnić szereg warunków. Najważniejszym z nich jest prowadzenie działalności wpisanej odpowiednim kodem do rejestru KRS i CEIDG. Istotne jest również posiadanie wkładu własnego, w zależności od banku to 20-30% wartości inwestycji. Może to być też działka pod planowany obiekt. Banki wymagają także biznes planu oraz dokumentacji, w której m.in. muszą się znaleźć:

  • umowa ustanawiająca spółkę realizującą inwestycję,
  • akt notarialny nabycia działki,
  • pozwolenie na budowę,
  • zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego,
  • umowa z generalnym wykonawcą,
  • operat szacunkowy,
  • wyciąg z projektu budowlanego.

Komu można powierzyć przygotowanie dokumentacji?

Aby wśród dokumentów przedstawianych bankom nie brakło niczego i bank przyznający kredyty dla deweloperów nie odrzucił wniosku, można zlecić ich zgromadzenie firmie konsultingowej. Tego typu przedsiębiorstwa świadczą usługi doradztwa finansowego i znają procedury bankowe. Ponadto mogą także pomóc w negocjacjach.

Czy wielu deweloperów stara się o takie kredyty?

Z uwagi na to, że większość inwestycji jest niezwykle kosztowna, niewiele firm zajmujących się deweloperką może sobie pozwolić na ich sfinansowanie z własnych środków. Dlatego poszukują one innych rozwiązań, takich np. jak pożyczki bankowe. Zastanawiasz się nad zaciągnięciem takiego kredytu? Odwiedź stronę i sprawdź, jakiej pomocy potrzebujesz!