23 września, 2023
Pomoc prawnika przy rozwodzie – czy warto skorzystać?

Rozwód nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu, jednak statystycznie co drugie małżeństwo się nim zakończy. Do rozprawy rozwodowej trzeba się dobrze przygotować, zbierając potrzebne dokumenty i dowody, niekoniecznie na własną rękę.  Dowiedz się z poniższego artykułu, czy warto zaangażować do niej prawnika.

Pomoc prawnika przy rozwodzie w Poznaniu

Poszczególne sprawy rozwodowe mogą się od siebie skrajnie różnić. Do głównych czynników, które mają wpływ na skomplikowanie postępowania, należy podział opieki rodzicielskiej oraz większego majątku. Dla osób przygotowujących się do rozwodu w Poznaniu prawnik może być bardzo pomocny i prawie zawsze warto go zaangażować. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy obie strony skorzystały z usług mediatora i w trakcie spotkań z nim doszły do porozumienia. 

Kiedy pomoc prawnika przy rozwodzie jest wskazana?

W trakcie trwającego wiele lat związku małżeńskiego pary dorabiają się wspólnego majątku, a często także zaciągają razem długi. W przypadku rozwiązania małżeństwa podział kapitału oraz zobowiązań pomiędzy współmałżonkami może okazać się dość skomplikowanym zadaniem, które warto powierzyć prawnikom. Pomogą oni szczególnie w sytuacji, kiedy druga strona wcześniej zaangażowała swojego reprezentanta. Dzięki temu będziesz mieć większe szanse na rozwiązanie sprawy w sposób dla siebie korzystny. 

Specjalista z dziedziny prawa rodzinnego pełni często funkcję mediatora przy rozwodach. W trakcie spotkań z takim prawnikiem może dojść do polubownego rozwiązania wrażliwych kwestii dotyczących spraw majątkowych czy opieki na potomstwem. 

Kiedy rozwodząca się para ma wspólne dzieci, każda ze stron powinna zaangażować prawnika. Kwestia podziału opieki rodzicielskiej wiąże się przeważnie z dużymi emocjami, dlatego osoba postronna, znająca przepisy, ułatwi rozwiązywanie wszelkiego rodzaju sporów. Doświadczony adwokat służy poradą przy prowadzeniu różnego rodzaju spraw dotyczących wspólnego potomstwa, np.:

  • ustalaniu kwoty alimentów,
  • formy opieki rodzicielskiej,
  • sporządzaniu umów wychowawczych.

Prawnik z Poznania – jakiego wybrać?

Chociaż możesz przebierać wśród wielu kancelarii adwokackich, które specjalizują się w prawie rodzinnym, nie warto wybierać pierwszej z brzegu oferty. Przygotowujący Cię do rozwodu w Poznaniu prawnik powinien mieć wieloletnie doświadczenie w takich postępowaniach, najlepiej poświadczone opiniami od zadowolonych klientów.